Az Egyesült Államokban a politikai mellett a gazdaságban is látszódik a megosztottság.
Az USA nagy növekedési potenciállal rendelkező államokra és krónikus hanyatlásban szenvedő államokra oszlik.
A Caterpillar és a Citadel vállalatok, amelyek júniusban jelentették be, hogy elhagyják Illinois államot, csak a legutóbbi cégek, amelyek kivonulnaka magas adókkal és szabályozással terhelt államokból. A Tesla, a Hewlett-Packard, az Oracle és a Remington is azon több száz vállalat között van, amelyek Kaliforniából, Illinoisból, New Yorkból és New Jerseyből olyan vállalkozásbarát helyekre költöznek, mint Texas, Florida, Arizona és Tennessee. Az áttelepülő cégek olyan iparágak képviselői, mint a technológia, a pénzügyek, a média, a nehézipar, az autóipar vagy a lőfegyverek gyártása.
Egy 2022-es, 700 vezérigazgató körében végzett felmérés szerint az üzleti élet szempontjából a legjobb államok Texas, Florida, Tennessee, Arizona és Észak-Karolina. A vállalkozások számára legrosszabb államok Kalifornia, New York, Illinois, New Jersey és Washington voltak.
Még az olyan vállalatok is, mint az Apple, amely nem költöztette át a központját Texasba, úgy döntött, ott hozza létre a második legnagyobb campusát az alkalmazottak számára. Az Amazon Houston-t választotta egyik legfontosabb központjának. A Ford, a Volkswagen és a Nissan Tennessee-t választotta nagy új gyártóüzemek helyszínéül.
Egyes esetekben pedig egész iparágak, például a lőfegyverek, amelyek a kék államokban a törvényhozás és a perek célkeresztjébe kerültek, délre költöznek.
Texas 2015 óta 250 új vállalati központot vonzott be
„Nagy migráció zajlik, és arra számítok, hogy ez felgyorsul. Amikor a Caterpillars és Elon Musk áttelepül, az az egész ország és az egész világ számára reklámot jelent, hogy valami pozitív dolog történik abban az államban. És van egy multiplikátorhatás is” - mondta Glen Hamer, a texasi üzleti szövetség elnöke.
Hamer azt is elmondta, hogy Texas volt az egyik első állam, amely visszaszerezte a világjárvány során elveszített munkahelyeket. „Most olyan munkaerővel rendelkezünk, amely minden idők legmagasabb szintjén van, a gazdaság pedig sokszínű és erős. Legyen szó akár az energiáról, a gyártásról, az egészségügyről, a technológiáról, a pénzügyekről, vagy bármi másról, Texas gazdasága minden hengeren pörög.”
Amikor a munkahelyek megszűnnek, az emberek is velük együtt távoznak.
Az amerikai népszámlálás adatai szerint a demokraták által irányított Kalifornia, New York, New Jersey, Michigan és Illinois államok 2010 és 2019 között együttesen 4 millió embert veszítettek el, az úgynevezett „leftugees-eket” (a baltól menekülőket). Ugyanebben az időszakban a legnagyobb mértékű beáramlással rendelkező államok Florida, Texas, Tennessee, Ohio és Arizona voltak.